استفاده از رنگ مشکی در دکوراسیون داخلیمقدمه

مشکی جزء رنگ‌های خنثی است که به عنوان مهار کننده‌ها کمک می‌کنند تا رنگ‌های دیگر با یکدیگر تلفیق شوند یا اثراتی را در هم ایجاد کنند. برخی افراد این رنگ را یادآور عزاداری، ناراحتی، ناشناسی و شر می‌دانند اما این رنگ می‌تواند یک رنگ درجه یک و شیک باشد و طوری در دیده افراد اثر بگذارد که صفات بد را از خود دور و افراد را به طرف خویش جلب کند، به شرط آنکه در کنار این رنگ از

رنگ‌های متضاد یا هماهنگ استفاده شود. آمریکائی‌ها معتقدند که مشکی دارای اشعه مثبت است و این رنگ را رنگ زندگی معرفی می‌کنند.
در مصر باستان نیز مشکی معرف زندگی و تجدید حیات است. مشکی رنگی زیرک و معما گونه است که هم می‌تواند روحیه ناراحتی و هم شادی را در شما تقویت کند؛ زمانی به راز درون این رنگ پی می‌برید که ریتم توافق وجودی آن با سایر رنگها را لمس کنید و از این رنگ نهایت لذت را ببرید. استفاده از این رنگ با یک رنگ روشن‌تر، تضاد محسوسی در محیط منزل شما فراهم می‌کند و می‌تواند بسیاری از عیب و نقص‌های موجود در دکوراسیون محیط منزل‌تان را محو کند.
البته مشکی با همه رنگ‌ها ترکیب می‌شود ولی در کنار رنگ‌های روشن جذابیت صد چندانی خواهد داشت. سه رنگ قرمز، مشکی و سفید ترکیبی دلفریب در منزل شما به تصویر می‌کشند؛ همچنانکه ترکیب دو رنگ قرمز و مشکی یا سفید و مشکی نیز همین هارمونی زیبا را به شما هدیه می‌دهند، به طوری که ترکیب رنگ سفید و سیاه تضادی بی‌نهایت موزون و دلنشین ایجاد می‌کند.
در فصل تابستان استفاده از رنگ‌های زرد، قرمز و سبزروشن در کنار مشکی و در طول زمستان استفاده از رنگ قرمز تیره در کنار این رنگ یک منظره فوق‌العاده زیبا و متناسب با حال و هوای فصل را پیش روی شما قرار می‌دهد.
با همه این اوصاف آیا تاکنون استفاده از رنگ مشکی را در دکوراسیون منزل خود امتحان کرده‌اید؟ اکثر افراد لذت استفاده از این رنگ را تجربه نکرده‌اند و تصور می‌کنند که این رنگ غم انگیز است و محیط را کوچک جلوه می‌دهد. این رنگ فضا را کوچک‌تر نشان می‌دهد ولی به این معنا نیست که نباید از رنگ مشکی در فضای کوچک استفاده کرد. بلکه باید آن را با رنگ‌هائی ترکیب کرد که در محیط توازن ایجاد کنند.

سرویس بهداشتی
اغلب رنگ مشکی را برای خلق یک پیشخوان مجلل در رختکن یا وان‌هایی از جنس گرانیت مشکی در حمام به کار می‌برند. اگر تمایل به کاربرد این رنگ در حمام خود دارید، می‌توانید کاشی‌های دیوار را به رنگ سفید درآورید و برای کف فضا از سرامیک‌های مشکی و سفید بهره گیرید. توالت فرنگی مشکی در کنار وان مشکی و حوله‌های سفید رنگ، دیدی چشمگیر به وجود می‌آورد؛ البته برای اینکه فضا خسته کننده نشود می‌توانید از بطری‌های رنگارنگ شامپو و صابون‌های معطر رنگی در فضای حمام استفاده کنید؛‌ رنگ‌های زرد، قرمز تیره، سفید، سبز لیمویی،‌ نقره‌ای یا حتی صورتی، رنگ‌های مناسبی برای هماهنگی در کنار رنگ مشکی هستند.
به این ترتیب حمام شما کوچک جلوه نمی‌کند و محیط آن برایتان غم‌انگیز نخواهد بود. همچنین شما می‌توانید از کاغذ دیواری‌های "مشکی – سفید" که با ترکیب‌بندی متنوع در بازار موجود هستند برای دیوارهای ورودی خانه استفاده کنید و حس مجللی در بدو ورود به خانه‌تان فراهم آورید.

اتاق خواب
در اتاق خواب خود هم می‌توانید از رنگ مشکی استفاده و از توازن رنگی آن در کنار دیگر رنگ‌ها خواب خوشی را تجربه کنید. اگر شما یک اتاق خواب رمانتیک را می‌پسندید و به رنگ قرمز علاقه بسیاری دارید،‌ می‌توانید در انتخاب رنگ دیوار خود از سه رنگ سفید، قرمز و مشکی به صورت تک رنگ استفاده کنید البته کاغذدیواری‌هائی با همین ترکیب‌بندی وجود دارند که می‌توانید آنها را تهیه کنید.
در کنار این رنگ‌آمیزی زیبای دیوار، روتختی قرمز زرشکی با پرده‌های زرشکی (یا رنگ‌های ترکیبی از این سه رنگ) و همچنین یک قالیچه سفید- مشکی راه راه در کف این اتاق خواب، فضای رمانتیک و عاشقانه‌ای برای شما طراحی می‌کند.
اگر دارای روحیه‌ای بسیار آرام هستید و تمایل دارید اتاق خواب روشنی داشته باشید می‌توانید از رنگ‌بندی‌های دیگری استفاده کنید. به عنوان مثال فرض کنید اتاق خواب شما با سرامیک طرح دار سفید - مشکی پوشش داده شده است یا یک فرش سفید- مشکی طرح‌دار در سطح کف اتاق پهن است، دیوارهای اتاق هم با رنگ سفید رنگ‌آمیزی شده‌اند و آباژور سفید رنگی که بر روی پاتختی‌های اتاق قرار دارد، توازن رنگی زیبایی بر روی پرده‌های توری شیری رنگ ایجاد می‌کند. البته پیشنهاد ما این است که یک رنگ زنده را نیز به این فضا اضافه کنید تا احساس خستگی ذهنی نکنید.
مشکی با همه رنگها هماهنگ می‌شود؛ مثلا تخت‌های فرفورژه را در نظر بگیرید که روی آن روتختی مشکی- بنفش (راه راه) قرار دارد، کف اتاق خواب با یک فرش سفید پوشانده شده و دیوارهای اتاق هم با رنگ بنفش کمرنگ یا صورتی رنگ آمیزی شده است. این ترکیب‌بندی هم نوع دیگری از استفاده رنگها در کنار مشکی است.

اتاق کودک
حتی اگر بچه‌ها هم به استفاده از این رنگ علاقه‌مند هستند، می‌توانید در اتاق آنها از این رنگ استفاده کنید ولی به شرط اینکه در ترکیب آن با رنگ‌های دیگر انتخاب خوبی داشته باشید تا محیط کسالت باری برای بچه‌ها ایجاد نشود.
یک دیوار اتاق کودکتان را آبی روشن، یکی را زرد، یکی را سبز و دیگری را صورتی رنگ‌آمیزی کنید، برای سرویس اتاق کودک تلفیقی از رنگ سفید- صورتی را انتخاب کنید، برای کف اتاق کودک نیز از فرش سفید- مشکی (راه راه، شطرنجی و ...) استفاده کنید. با این دکوراسیون زیبا و دل‌انگیز، روحیه فرزندتان را صد چندان بالا می‌برید. رنگ مشکی را با هر رنگی که مورد علاقه فرزندتان است می‌توانید به کار برید و از کاربرد آن به هیچ عنوان هراسی به دل راه ندهید. اگر سرویس اتاق فرزندتان سبز یا آبی است نیز می‌توانید از ترکیب دو رنگ سفید و مشکی در کنار این رنگها استفاده کنید.

سالن پذیرایی
در سالن پذیرائی و نشیمن هم می‌توانید با استفاده از رنگ مشکی فضای خود را مجلل کنید. کفپوش طرح‌دار سفید- مشکی (شطرنجی) به همراه چراغ‌های قرمز و شمع‌های قرمز رنگ بر روی گنجه چوبی که در گوشه پذیرائی قرار دارد و پرده‌های توری سفید رنگ به همراه مبلمان سفید و مشکی محیط مجلل و شاهانه‌ای ایجاد می‌کند. اگر مبلمان شما دارای روکش چهارخانه سفید- مشکی با کوسن‌های طرح‌دار سفید- مشکی هستند؛ دیوارهای اتاق پذیرایی را کرم رنگ کرده و فرشی قرمز رنگ کف اتاق پهن کنید. برای این ترکیب بهتر است کف اتاق‌ها پارکت باشد. با نصب قاب‌های مشکی بر روی دیوار، زیبایی اتاق خود را تکمیل خواهید کرد.