اثرات افکت های رنگ در دکوراسیونمقدمه

در حال حاضر علاقه افراد به استفاده از افکت‌های رنگی افزایش پیدا کرده است. این افکت‌ها دارای مصارف دکوراتیو بیشماری در منازل هستند. رنگ‌ها تاثیر شگرفی بر روی زیبایی محیط داخلی خانه‌ها دارند. در حقیقت رنگی که ما برای محیط پیرامون خود انتخاب می‌کنیم حرف‌های زیادی در مورد شخصیت واقعی ما می‌زند. همانطور که می‌دانید قرمز، زرد، و آبی جزء رنگ‌های اصلی هستند. رنگ‌های اصلی رنگ‌هایی هستند که با ترکیب رنگ‌های دیگر به دست نمی‌آیند.چگالی رنگ
میزان رنگی که در یک اتاق مورد استفاده قرار می‌گیرد و محلی که به رنگ خاصی درمی‌آید می‌تواند تاثیر مهیج و نمایشی روی محیط بگذارد. استفاده هوشمندانه از رنگ می‌تواند تناسب و تقارن موجود در یک اتاق را دگرگون سازد. اتاق کوچک را بزرگ جلوه دهد و اتاق بزرگ را نیز کوچک جلوه دهد. به خاطر داشته باشید که مبلمان و سایر اسباب و اثاثیه نیز بخشی از این ساختار هستند.

رنگ و نور
زمانی که می‌خواهید رنگ بخصوصی را برای قسمتی از خانه خود در نظر بگیرید حتما آن رنگ را در مقابل نور طبیعی در زمان‌های مختلف روز در نظر بگیرید تا ببینید در برابر نور طبیعی به چه شکلی بازتاب داده می‌شوند. در اثر تابش نور خورشید رنگ تازگی و شادابی اولیه خود را از دست می‌دهد. این در حالی است که همان رنگ در یک اتاقی که در برابر تابش نور خورشید قرار ندارد برای سالیان دراز سازگار و ثابت باقی خواهد ماند.
توجه داشته باشید که رنگ‌ها جلوه‌های متفاوتی در برابر نورهای مصنوعی از خودشان می‌دهند. تغییر فصول و موقعیت جغرافیایی نیز بر روی رنگ‌ها موثر هستند به عنوان مثال شاید رنگ دیوارهای ویلایی در شمال کشور برای اتاق نشیمن شما مناسب نباشد.

رنگ و بافت
بافت‌های موجود در فضا نیز می‌تواند برروی تاکید، شدت و کثرت رنگی تاثیرگذار واقع نشوند. هرچقدر بافت‌ها درشت‌تر باشند فضا را گرم‌تر می‌کنند و رنگ‌ها را قوی‌تر جلوه می‌دهند.
اصولا بافت بیانگر اعتماد و کهنسالی است و به شدت می‌تواند تاثیر رنگی قرمز، نارنجی و قهوه‌ای را افزایش دهد.


رنگ‌های مونوکروماتیک
شما می‌توانید با استفاده از تنالتیه‌های رنگ مونوکروم و استفاده از تن‌های متفاوت یک رنگ مثل مشکی و خاکستری و طوسی یا کرم و قهوه‌ای و ... افکت‌های رنگی خیره‌کننده‌ای را بوجود آورید.
تن‌های مختلف رنگی قهوه‌ای نیز زیبایی بصری بالایی را ایجاد می‌کند چرا که جزء رنگ‌دانه‌های طبیعی زمین هستند. رنگ‌های خانواده قهوه‌ای مناسب استفاده در سبک روسنایی «روستیک» هستند.

مرجع : صنعت ساختمان